فناوری لنزهای دوربین تخت گوشی

فناوری لنزهای دوربین تخت گوشی

 

 

 

فناوری لنزهای تخت می‌تواند ناچ نمایشگر و بیرون‌زدگی دوربین پشتی گوشی‌ها را از بین ببرد

 

با فناوری لنزهای تخت شرکت متالنز، می ‌توان برای همیشه با ناچ محل دوربین سلفی گوشی ‌های هوشمند و همچنین بیرون ‌زدگی دوربین پشتی در این محصولات برای همیشه خلاص شد.

فناوری لنز دوربین تخت
فناوری ‌هایی مثل لایدار (LiDAR)، اولتراسونیک و غیره، دید متفاوتی با دید انسان دارند و می‌ توانند چندین نوع داده را که حتی از درک ما خارج است، با‌ هم ترکیب کند. شرکت متالنز که در حوزه ‌ی ساخت دوربین ‌های دو بعدی بسیار فشرده برای سنجش پیشرفته فعالیت دارد، امیدوار است با فناوری موسوم به پولارآیز (PolarEyes) خود، نور پلاریزه را به‌منظور ارائه ‌ی امنیت و ایمنی ترکیب کند.

 

با خرید کالا از فروشگاه آرکا آنلاین یک فلش 32 گیگابایت با کیفیت هدیه بگیرید 
 


براساس گزارش تک‌کرانچ، پلاریزاسیون به کیفیت نور که اغلب به‌‌ آن توجه زیادی می ‌شود، ارتباطی ندارد. این فناوری به جهت حرکت فوتون‌ ها در‌ هوا مربوط است. به‌ صورت کلی می‌ توانید با این تکنولوژی بدون بررسی قطبش نور، اطلاعات مورد نیاز خود را از نور دریافت کنید.
پلاریزاسیون معمولاً به‌‌ بیرون پرتاب شده، اما می ‌تواند اطلاعاتی در‌ مورد جنس اجسامی که به آن ‌ها نگاه می ‌کنید، به شما ارائه دهد.

 

خرید مادربرد ایسوس مدل تی یو اف بی

 

این فناوری همچنین توانایی رو دارد که کنتراست را شناسایی کند و این قابلیتی است که دوربین‌ های معمولی ندارند. این فناوری از نظر تاریخی در مراقبت ‌های بهداشتی برای تشخیص سرطانی بودن یا نبودن یک سلول مورد استفاده قرار می‌ گیرد؛ زیرا رنگ و شدت آن در نور مرئی تغییری نمی ‌کند اما با نگاه به قطبش می‌ توان تغییرات رنگ و شدت آن را مشاهده کرد.


دوربین ‌های نور پلاریزه تقریباً فقط در محیط‌ های پزشکی یا صنعتی که به کیفیت ‌های خاصی نیاز دارند یافت می‌ شوند و بنابراین دستگاه ‌هایی که از این قابلیت استفاده می کنند، قیمت بسیار بالایی دارند و ابعاد آن ‌ها نیز به نسبت بزرگ تر است. بدین ترتیب نصب این مدل دوربین ‌ها روی نمایشگر لپ ‌تاپ گزینه ‌ای منطقی محسوب نمی‌ شود.

metalenz
پیشرفت متالنز در این حوزه از سال گذشته و با ساخت مدل مطمئن و ارزان ‌قیمت یک دوربین کوچک اما مؤثر روی یک تراشه آغاز شده که می‌ تواند ویژگی ‌های اپتیکال سه ‌بعدی را در مقیاس میکرو ارائه دهد. به گفته ‌ی  Devlin، این دستگاه ‌ها در حال ‌حاضر به‌ عنوان بخشی از یک ماژول حسگر سه‌ بعدی صنعتی، تا حدی با مشارکت STMicroelectronics وارد بازار می ‌شوند، اما پلاریزاسیون کاربردهای بیشتری برای مصرف‌ کنندگان عادی دارد.


پلاریزاسیون در تشخیص چهره به شما اعلام می‌ کند که آیا به پوست واقعی انسان نگاه می ‌کنید یا یک ماسک سیلیکونی یا یک عکس با کیفیت بالا. در حوزه‌ ی خودرو شما می‌ توانید یخ سیاه رنگ را تشخیص دهید؛ قابلیتی که با دوربین‌ های معمولی به ‌سختی می ‌توان به آن پی برد اما با قطبش به ‌راحتی قابل تشخیص است.

 


این واحد در‌ مورد تشخیص چهره می ‌تواند به ‌اندازه ‌ای کوچک باشد که در‌ کنار یک دوربین معمولی قرار بگیرد؛ درست مثل واحد لایدار در آیفون‌ ها که در حال ‌حاضر صورت افراد را با استفاده از لیزرهای کوچک اسکن می ‌کند. یک حسگر نور قطبی ‌شده تصویر را به چهار بخش تقسیم می‌ کند که احتمالاً هر قسمت مربوط به یکی از چهار محور مختلف قطبش می باشد و تصویر در هر‌ قسمت کمی متفاوت نمایش داده می‌ شود.

metalenz

می ‌توان این تفاوت ‌ها را به‌ شکلی ارزیابی کرد که تغییرات بین تصاویر گرفته ‌شده با فاصله ‌ی زمانی کوتاه از یکدیگر، امکان مشاهده‌ ی هندسه و جزئیات صورت را فراهم کند.
نور پلاریزه مزیتی دارد که تفاوت بین مواد را هم تشخیص می دهد. این تکنولوژی نور پوست را نسبت به ماسک یا عکس واقعی، به ‌گونه ای متفاوت منعکس می‌ کند.

شاید این یک استفاده‌ ی رایج در زندگی روزمره شما نباشد، اما اگر یکی از تولیدکنندگان گوشی‌ های هوشمند بتواند همان ویژگی فیس‌ آی‌ دی را با امنیت ضدجعل ادغام کرده و در عین‌ حال از سخت ‌افزار ساده ‌تری نسبت به لایدار بهره ببرد، احتمالاً می‌ توان گفت فرصت استفاده از این تکنولوژی آغاز شده است.
این فناوری در حوزه ‌ی خودرو نیز مفید خواهد بود زیرا تشخیص اینکه پیکسلی که به آن نگاه می ‌کنید از چه جنسی ساخته شده است، این یک سوال پیچیده محسوب می ‌شود که شامل شناسایی جسمی است که تصویر بخشی از آن ثبت شده است؛ اما با بهره گرفتن از داده‌ های قطبش می‌ توانید تفاوت بین بسیاری از مواد را با‌‌ سرعت زیاد تشخیص دهید.

 

 

این ویژگی در‌ واقع بخشی از ارزش پیشنهادی لایدار جدید Voyant است. شما برای تشخیص جنس مواد اجسام موجود در تصاویر، حتی نیاز به وضوح زیاد ندارید و یک پیکسل قطبی‌ شده همچنان بینش عظیمی را در یک صحنه ‌ی مشخص ارائه می ‌دهد.

metalenz
همه ‌ی این قابلیت ‌ها به توانایی متالنز برای کوچک‌ تر و حساس ‌تر کردن دوربین ‌های پلاریزه به ‌ابعادی که بتوان از آن در شرایط اشاره ‌شده استفاده کرد، بستگی دارد. این شرکت تا‌ کنون موفق شده واحدهایی در مقیاس جعبه ‌ی نان را که به ‌صورت صنعتی مورد استفاده قرار می‌ گیرند، به دستگاه با ابعاد کوچکتری تبدیل کرده و روی آن آزمایش انجام دهد.

این شرکت همچنین روی دوربینی کار می‌ کند که با ابعاد دوربین ‌های موجود در ربات ‌ها و خودروها یکسان است و می‌ تواند جایگزین آن ‌ها شود. ظاهراً دوربین پلاریزه ‌ی کوچک برای استفاده در لپ ‌تاپ ‌ها و حتی گوشی‌ های هوشمند، در مرحله ‌ی تحقیق ‌و توسعه قرار دارد.

 

خرید حافظه SSD اینترنال ای دیتا


متالنز در حال ‌حاضر با شرکت ‌هایی همچون  TDK، اینتل، Applied Ventures و 3M وارد همکاری شده است. این شرکت‌ ها در‌ واقع قصد دارند روی قطعات جدیدی که پتانسیل بالایی در آینده ‌ی فناوری دارند، سرمایه ‌گذاری کنند. حالا باید منتظر ماند تا ببینیم متالنز موفق خواهد شد ابعاد دوربین‌ های آینده ‌ی خود را تا حدی کوچک کند که بتوان از آن ‌ها در ساخت گوشی‌ های هوشمند و لپ‌تاپ ‌ها هم استفاده کرد.

 

 

خدایا شکرت 
 

نظرات

حاصل جمع : Captcha