هارد دیسک اینترنال توشیبا مدل MQ۰۴ABF۱۰۰

هارد دیسک اینترنال توشیبا مدل MQ۰۴ABF۱۰۰

 

 

 

هارد دیسک یکی از حافظه‌های ذخیره سازی جانبی داده‌ها است. و اغلب به آن حافظه دائمی کامپیوتر میگویند. در ادامه این مقاله با ما باشید تا با  هارد دیسک اینترنال توشیبا مدل MQ۰۴ABF۱۰۰  آشنا شوید.

 

وظیفه ی هارد دیسک

 

وظیفه ی هارد دیسک حفظ دائمی داده‌ها است. هر داده دیجیتالی و اطلاعاتی که برای ذخیره سازی به هارد دیسک ارسال می‌شود، تا زمانی که حذف نشود بر روی سکتورها، در مکان‌ خود باقی خواهد ماند. البته ممکن است شرایط محیطی نیز در از بین درفتن این داده‌ها اثر بگذارد.

 

هارد دیسک چگونه کار می‌کند؟

 

 

اجزای مختلف هارد دیسک ها:

 

  • قسمت کنترل کننده مرکزی (Actuator): نوعی مغز هارد دیسک است که وظیفه آن کنترل قسمت های مختلف هارد را بر عهده دارد. این قسمت بسیار دقیق می باشد و وظیفه دارد تا با دیگر قطعات کامپیوتر در ارتباط باشد.

 

  • قسمت بازوی مکانیکی (Head Arm): وظیفه این قسمت وظیفه این است که هد را به محل مورد نظر برساند. این قسمت نیز می تواند سر هد را از مرکزی ترین نقطه پلاتر تا کناری ترین نقطه آن بفرستد. برای هر پلاتر دو قسمت بازوی مکانیکی همراه با سر Head وجود دارد.

 

  • قسمت هد خواندن و نوشتن: این جز از هارد دیسک توسط Head Arm حرکت می کند و کار آن خواندن و نوشتن داده ها به صورت باینری بر روی قسمت های بسیار ریز موجود در platter می باشد. وقتی که هد وظیفه ذخیره داده ها را دارد و مقادیر صفر و یک را در این قسمت های بسیار ریز قرار می دهد و وقتی که قصد خواندن داده ها را دارد، برعکس عمل نوشتن، مقادیری را در هر یک از قسمت هایی که توسط کنترل کننده مرکزی مشخص می شود. قسمت هد با پلاتر خود تنها چند نانومتر فاصله دارد.

 

 

با خرید کالا از فروشگاه آرکا آنلاین یک فلش 32 گیگابایت با کیفیت هدیه بگیرید 
 

 

  • قسمت پلاتر: وظیفه صفحات پلاتر حفظ داده ها به صورت صفر و یک در قسمت های بسیار ریز می باشد که به این بخش های بسیار ریز، سکتور گفته می شود و می توانند یک بیت را در خود ذخیره می کنند. در هر اینچ از این صفحات حدود 30000 قسمت ریز برای ذخیره داده ها وجود دارد و اندازه هر یک از این قسمت ها حدود 846 nm می باشد. معمولا در هر هارد دیسک بیش از یک صفحه پلاتر وجود دارد. لازم به ذکر است که جنس این صفحات از شیشه یا سرامیک می باشد.

 

  • قسمت موتور چرخان دیسک ها (Spindle): این قسمت فقط وظیفه چرخاندن پلاترها را بر عهده دارد و بدین ترتیب قسمت هد می تواند داده ها را بر روی نقاط مختلف صفحات دیسک بخواند و بنویسد. قسمت موتور چرخان دیسک ها می تواند از 4200 تا 15000 دور در دقیقه بچرخد.

 

خرید هارد دیسک اینترنال توشیبا مدل MQ۰۴ABF۱۰۰

 

هارد دیسک اینترنال توشیبا مدل MQ۰۴ABF۱۰۰ با ظرفیت 1 ترابایت و کش 128 مگابایت ، از فروشگاه آرکا آنلاین با قیمت ویژه قابل خرید است. 

نوع رابط این حافظه SATA 3.0 و سرعت چرخش  آن 5400 دور در دقیقه می باشد.

 

 

خدایا شکرت 

 

نظرات

حاصل جمع : Captcha