راهنمای خرید اسکنر اداری

راهنمای خرید اسکنر اداری

 اسکنر برای ذخیره و نگهداری کردن دیجیتالی اسناد و مدارک مهم به شکل سند کاغذی و فیزیکی است.  انواع اسکنر با توجه به نوع نیاز خریداران و امکاناتی که دارند،متفاوت اند.. قبل از اقدام به خرید اسکنر اداری ابتدا باید انتظاری که از دستگاه اسکنر را دارید تعیین کنید و پس‌ازآن اسکنر موردنظر را با توجه به برندهای موجود در بازار تعیین و خریداری نمایید. راهنمای خرید اسکنر اداری به شما کمک میکند تا در انتخابتان دچار سردرگمی و مشکل نشوید.

 

انواع اسکنر موجود در بازار

 

در بازار ماشین‌های اداری، انواع اسکنرهای خانگی و اداری با برندها و طرح‌های مختلف وجود دارند. که انتخاب دقیق و مناسب را برای خریداران مشکل ساخته است. اسکنرهای تخت، اسکنرهای قابل‌حمل، اسکنرهای فیدر دار، اسکنرهای دستی و ... همگی ازجمله اسکنرهای موجود در بازار هستند. که با قیمت‌ها و قابلیت‌های متفاوتی در دسترس مشتریان، قرار گرفته‌اند. مشخصات کلی اسکنرها که باید هنگام خرید آن‌ها مدنظر قرار گیرد، عبارت‌اند از: دقت و وضوح تصاویر اسکن گرفته‌شده, سرعت اسکنر، عمق رنگ اسکنر، سایز اسکن، تکنولوژی ساخت هد اسکنر، ظرفیت و سازگاری اسکنر.

 

قیمت انواع اسکنر

 

قیمت اسکنر با توجه به برند و امکاناتی که دارد مشخص می‌شود. هر چه که امکانات و قابلیت‌های اسکنر بیشتر شود قیمت آن نیز بالاتر می‌رود. اسکنرهایی که قابلیت اسکن دورو را دارند و مجهز به فیدر یا همان کاغذ کش هستند، قیمت بالاتری را نسبت به سایر اسکنرها دارند. نمونه‌ای از اسکنرهایی که قابلیت اسکن دورو را دارند، اسکنر مدل AD 240 شرکت ای ویژن می‌باشد. از اسکنرهای فیدر دار نیز که مناسب برای کارهای حجیم هستند و باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شوند، اسکنر AD 250F است.

وضوح تصویر: هر چه اسکنر بتواند تصاویر با کیفت بالاتری را اسکن کند، در تعیین قیمت آن نیز مؤثر است. میزان کیفیت یک اسکنر با واحد نقطه در اینچ یا همان dpi بیان می‌شود و هر چه این مقدار برای وضوح اسکن در یک اسکنر بیشتر باشد، تصاویر باکیفیت‌تری را می‌توانید داشته باشید. البته نباید فراموش کرد که هر چه کیفیت اسکن بالاتر رود، سرعت اسکن و میزان حافظه‌ای که برای ذخیره کردن تصاویر موردنیاز است نیز بیشتر می‌شود.

 

سرعت اسکنر

 

اگر شما اسکنر را برای استفاده در محیط کاری و یا تجاری خود خریداری کرده‌ای، قطعاً سرعت اسکنر فاکتور مهمی در انتخاب شما باید باشد. البته این را هم در نظر داشته باشید که سرعت اسکن کردن به سندی که اسکن می‌کنید نیز بستگی دارد؛ چراکه اسکن کردن یک سند مصور زمان بیشتری را می‌برد تا اسکن کردن یک سند متنی. هم‌چنین اگر از یک اسکنر فیدر دار که اسناد داخل سینی خود را به‌صورت خودکار به داخل دستگاه می‌کشد و آن‌ها را اسکن می‌کند، می‌تواند بسیار برای شما مفید و مؤثر واقع شود و از اتلاف وقت جلوگیری کند.

 

اسکنر بایگانی

 

اسکنرها برای ارتباط با کامپیوتر و یا لپ‌تاپ به یک رابط یا Interface نیاز دارند تا به آن‌ها وصل شوند. قبل از خرید اسکنر به این نکته دقت کنید که کامپیوتر شما از چه رابط‌هایی پشتیبانی می‌کند و هم‌چنین به مشخصات اسکنر خریداری‌شده نیز باید توجه داشت که نوع پورت اتصالی آن به چه صورت است. پورت اتصالی USB2.0 بر روی اکثر کامپیوترها موجود است و سرعت و دقت خوبی را در هنگام اسکن کردن به دست می‌دهد. البته برخی از اسکنرها نیز از رابط Firewire پشتیبانی می‌کنند که سرعت اسکن بالاتر و دقیق‌تری دارند و البته که به همان نسبت قیمت بیشتری را هم دارند نسبت به سایر اسکنرها.

ناحیه اسکنر: در هنگام خرید اسکنر به میزان ناحیه‌ای که اسکنر می‌تواند سندها را اسکن کند، دقت داشته باشید. برخی از اسکنرها حداکثر تا سایز A4 می‌توانند اسناد را اسکن کنند. بنا به راین اگر نیاز به اسکن کردن اسناد با سایزهای بزرگ‌تر و متفاوت را دارید، به این نکته توجه کنید که ناحیه اسکنر تا چه سایزی می‌باشد.

 

تکنولوژی هد اسکنر

 

به‌جرئت می‌توان گفت که مهم‌ترین و اصلی‌ترین قسمت در یک اسکنر، هد آن می‌باشد. سرعت اسکن، دقت و کیفیت اسکن همگی به نوع تکنولوژی به‌کاررفته در ساخت هد اسکنر مربوط می‌شود. اسکنرهای کانن و اسکنرهای اچ پی از تکنولوژی‌هایCIS و CCD برای ساخت هد اسکنرهای خود استفاده می‌کند. غالب اسکنرهای حرفه‌ای و کارآمد از تکنولوژی CCD در ساخت هد اسکنر خود استفاده می‌کنند، چراکه هم سرعت اسکن بالایی را دارند و هم کیفیت اسکن بهتری را دارا هستند.

نظرات

حاصل جمع : Captcha